MIC2940A-12BU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC2940A-12BU
MIC2940A-12BU
Part Number
MIC2940A-12BU
Description
IC REG LINEAR 12V 1.25A TO263-3
Data sheet
MIC2940A-12BU.pdf
Delivery Services
MIC2940A-12BU
Comments
    MIC2940A-12BU Specifications
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output1.25A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 1.25A
    Current - Supply (Max)70 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)500 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)12V