MIC39151-1.8WU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC39151-1.8WU
MIC39151-1.8WU
Part Number
MIC39151-1.8WU
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A TO263-5
Data sheet
MIC39151-1.8WU.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC39151-1.8WU
Comments
    MIC39151-1.8WU Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V