MIC39300-1.8WU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC39300-1.8WU
MIC39300-1.8WU
Part Number
MIC39300-1.8WU
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 1.8V 3A TO263-3
Data sheet
MIC39300-1.8WU.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC39300-1.8WU
Comments
    MIC39300-1.8WU Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 3A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V