MIC49150-0.9YMM
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC49150-0.9YMM
MIC49150-0.9YMM
Part Number
MIC49150-0.9YMM
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 0.9V 1.5A 8MSOP
Data sheet
MIC49150-0.9YMM.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC49150-0.9YMM
Comments
    MIC49150-0.9YMM Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)0.9V