MIC49150-1.2WR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC49150-1.2WR
MIC49150-1.2WR
Part Number
MIC49150-1.2WR
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A SPAK-5
Data sheet
MIC49150-1.2WR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC49150-1.2WR
Comments
    MIC49150-1.2WR Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSPak-5 (5 leads + Tab)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageS-PAK-5
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V