MIC49150-1.5YMM
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC49150-1.5YMM
MIC49150-1.5YMM
Part Number
MIC49150-1.5YMM
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1.5A 8MSOP
Data sheet
MIC49150-1.5YMM.pdf
Delivery Services
MIC49150-1.5YMM
Comments
    MIC49150-1.5YMM Specifications
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 1.5A
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V