MIC5201-30BS
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5201-30BS
MIC5201-30BS
Part Number
MIC5201-30BS
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
200 MA LOW-DROPOUT REGULATOR
Data sheet
MIC5201-30BS.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC5201-30BS
Comments
    MIC5201-30BS Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output200mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)26V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 200mA
    Current - Supply (Max)2 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-3
    Current - Quiescent (Iq)400 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3V