MIC5206-3.1BMM
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5206-3.1BMM
MIC5206-3.1BMM
Part Number
MIC5206-3.1BMM
Description
IC REG LINEAR 3.1V 150MA 8MSOP
Data sheet
MIC5206-3.1BMM.pdf
Delivery Services
MIC5206-3.1BMM
Comments
    MIC5206-3.1BMM Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable, Error Flag
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 150mA
    Current - Supply (Max)2.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.1V