MIC5206-3.2BM5-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5206-3.2BM5-TR
MIC5206-3.2BM5-TR
Part Number
MIC5206-3.2BM5-TR
Description
IC REG LINEAR 3.2V 150MA SOT23-5
Data sheet
MIC5206-3.2BM5-TR.pdf
Delivery Services
MIC5206-3.2BM5-TR
Comments
    MIC5206-3.2BM5-TR Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable, Error Flag
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 150mA
    Current - Supply (Max)2.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.2V