MIC5207-3.3BM5-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5207-3.3BM5-TR
MIC5207-3.3BM5-TR
Part Number
MIC5207-3.3BM5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 3.3V 180MA SOT23-5
Data sheet
MIC5207-3.3BM5-TR.pdf
Delivery Services
MIC5207-3.3BM5-TR
Comments
    MIC5207-3.3BM5-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Output TypeFixed
    Part StatusDiscontinued at Digi-Key
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output180mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 150mA
    Current - Supply (Max)3 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)170 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V