MIC5207-3.3BZ
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5207-3.3BZ
MIC5207-3.3BZ
Part Number
MIC5207-3.3BZ
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 180MA TO92-3
Data sheet
MIC5207-3.3BZ.pdf
Delivery Services
MIC5207-3.3BZ
Comments
    MIC5207-3.3BZ Specifications
    PackageBulk
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output180mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 150mA
    Current - Supply (Max)3 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-92-3
    Current - Quiescent (Iq)170 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V