MIC5209-3.6BU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5209-3.6BU
MIC5209-3.6BU
Part Number
MIC5209-3.6BU
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 3.6V 500MA TO263-5
Data sheet
MIC5209-3.6BU.pdf
Delivery Services
MIC5209-3.6BU
Comments
    MIC5209-3.6BU Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 500mA
    Current - Supply (Max)25 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)170 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.6V