MIC5209-4.2BS
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5209-4.2BS
MIC5209-4.2BS
Part Number
MIC5209-4.2BS
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LIN 4.2V 500MA SOT223-3
Data sheet
MIC5209-4.2BS.pdf
Delivery Services
MIC5209-4.2BS
Comments
    MIC5209-4.2BS Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 500mA
    Current - Supply (Max)25 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-3
    Current - Quiescent (Iq)170 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)4.2V