MIC5210-2.7/3.0BMM
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5210-2.7/3.0BMM
MIC5210-2.7/3.0BMM
Part Number
MIC5210-2.7/3.0BMM
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 2.7V/3V 8MSOP
Data sheet
MIC5210-2.7/3.0BMM.pdf
Delivery Services
MIC5210-2.7/3.0BMM
Comments
    MIC5210-2.7/3.0BMM Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA, 150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators2
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 150mA, 0.35V @ 150mA
    Current - Supply (Max)2.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.7V, 3V