MIC5211-2.8BM6-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5211-2.8BM6-TR
MIC5211-2.8BM6-TR
Part Number
MIC5211-2.8BM6-TR
Description
IC REG LINEAR 2.8V/2.8V SOT23-6
Data sheet
MIC5211-2.8BM6-TR.pdf
Delivery Services
MIC5211-2.8BM6-TR
Comments
    MIC5211-2.8BM6-TR Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-6
    Control FeaturesEnable
    Current - Output80mA, 80mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 50mA, 0.5V @ 50mA
    Current - Supply (Max)1.2 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-6
    Current - Quiescent (Iq)450 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V, 2.8V