MIC5213-2.8BC5-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5213-2.8BC5-TR
MIC5213-2.8BC5-TR
Part Number
MIC5213-2.8BC5-TR
Description
IC REG LINEAR 2.8V 80MA SC70-5
Data sheet
MIC5213-2.8BC5-TR.pdf
Delivery Services
MIC5213-2.8BC5-TR
Comments
    MIC5213-2.8BC5-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesTeeny™
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Control FeaturesEnable
    Current - Output80mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 80mA
    Current - Supply (Max)3 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-70-5
    Current - Quiescent (Iq)750 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V