MIC5219-2.5BMM-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5219-2.5BMM-TR
MIC5219-2.5BMM-TR
Part Number
MIC5219-2.5BMM-TR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8MSOP
Data sheet
MIC5219-2.5BMM-TR.pdf
Delivery Services
MIC5219-2.5BMM-TR
Comments
    MIC5219-2.5BMM-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)12V
    Voltage Dropout (Max)0.6V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)8 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V