MIC5237-3.3BU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5237-3.3BU
MIC5237-3.3BU
Part Number
MIC5237-3.3BU
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO263-3
Data sheet
MIC5237-3.3BU.pdf
Delivery Services
MIC5237-3.3BU
Comments
    MIC5237-3.3BU Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.7V @ 500mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-3
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V