MIC5238-1.3YM5-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5238-1.3YM5-TR
MIC5238-1.3YM5-TR
Part Number
MIC5238-1.3YM5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 1.3V 150MA SOT23-5
Data sheet
MIC5238-1.3YM5-TR.pdf
Delivery Services
MIC5238-1.3YM5-TR
Comments
    MIC5238-1.3YM5-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 150mA
    Current - Supply (Max)2.5 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)20 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.3V