MIC5239-1.8BS
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5239-1.8BS
MIC5239-1.8BS
Part Number
MIC5239-1.8BS
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LIN 1.8V 500MA SOT223-3
Data sheet
MIC5239-1.8BS.pdf
Delivery Services
MIC5239-1.8BS
Comments
    MIC5239-1.8BS Specifications
    PackageTube
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 500mA (Typ)
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-3
    Current - Quiescent (Iq)45 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V