MIC5239-2.5BMM
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5239-2.5BMM
MIC5239-2.5BMM
Part Number
MIC5239-2.5BMM
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8MSOP
Data sheet
MIC5239-2.5BMM.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC5239-2.5BMM
Comments
    MIC5239-2.5BMM Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)30V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 500mA (Typ)
    Current - Supply (Max)15 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)45 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V