MIC5245-2.5YM5-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5245-2.5YM5-TR
MIC5245-2.5YM5-TR
Part Number
MIC5245-2.5YM5-TR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
Data sheet
MIC5245-2.5YM5-TR.pdf
Delivery Services
MIC5245-2.5YM5-TR
Comments
    MIC5245-2.5YM5-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR50dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSC-74A, SOT-753
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V