MIC5245-3.3BMM
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5245-3.3BMM
MIC5245-3.3BMM
Part Number
MIC5245-3.3BMM
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8MSOP
Data sheet
MIC5245-3.3BMM.pdf
Delivery Services
MIC5245-3.3BMM
Comments
    MIC5245-3.3BMM Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR50dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V