MIC5259-2.8BD5-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5259-2.8BD5-TR
MIC5259-2.8BD5-TR
Part Number
MIC5259-2.8BD5-TR
Description
IC REG LIN 2.8V 300MA TSOT23-5
Data sheet
MIC5259-2.8BD5-TR.pdf
Delivery Services
MIC5259-2.8BD5-TR
Comments
    MIC5259-2.8BD5-TR Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.55V @ 300mA
    Current - Supply (Max)250 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V