MIC5265-1.5YD5
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5265-1.5YD5
MIC5265-1.5YD5
Part Number
MIC5265-1.5YD5
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LIN 1.5V 150MA TSOT23-5
Data sheet
MIC5265-1.5YD5.pdf
Delivery Services
MIC5265-1.5YD5
Comments
    MIC5265-1.5YD5 Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR64dB ~ 62dB (1kHz ~ 100Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 150mA
    Current - Supply (Max)150 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)2 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V