MIC5305-1.8BD5
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5305-1.8BD5
MIC5305-1.8BD5
Part Number
MIC5305-1.8BD5
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LIN 1.8V 150MA TSOT23-5
Data sheet
MIC5305-1.8BD5.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC5305-1.8BD5
Comments
    MIC5305-1.8BD5 Specifications
    PackageBulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR85dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTSOT-23-5
    Current - Quiescent (Iq)150 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V