MIC5308-1.5YMT-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5308-1.5YMT-TR
MIC5308-1.5YMT-TR
Part Number
MIC5308-1.5YMT-TR
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6TMLF
Data sheet
MIC5308-1.5YMT-TR.pdf
Delivery Services
MIC5308-1.5YMT-TR
Comments
    MIC5308-1.5YMT-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR90dB ~ 70dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-UFDFN Exposed Pad, 6-TMLF®
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.15V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-TMLF® (1.6x1.6)
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V