MIC5365-1.3YC5-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC5365-1.3YC5-TR
MIC5365-1.3YC5-TR
Part Number
MIC5365-1.3YC5-TR
Manufacturer
Microchip Technology
Description
IC REG LINEAR 1.3V 150MA SC70-5
Data sheet
MIC5365-1.3YC5-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC5365-1.3YC5-TR
Comments
    MIC5365-1.3YC5-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB ~ 65dB (1kHz ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.38V @ 150mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSC-70-5
    Current - Quiescent (Iq)39 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.3V