MIC59300-1.2WU
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC59300-1.2WU
MIC59300-1.2WU
Part Number
MIC59300-1.2WU
Description
IC REG LINEAR 1.2V 3A TO263-5
Data sheet
MIC59300-1.2WU.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC59300-1.2WU
Comments
    MIC59300-1.2WU Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB ~ 55dB (10kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
    Control FeaturesEnable
    Current - Output3A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)3.8V
    Voltage Dropout (Max)0.5V @ 3A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-263-5
    Current - Quiescent (Iq)-
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V