MIC68200-1.2YML-TR
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
MIC68200-1.2YML-TR
MIC68200-1.2YML-TR
Part Number
MIC68200-1.2YML-TR
Description
IC REG LIN 1.2V 1A 10MLF
Data sheet
MIC68200-1.2YML-TR.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
MIC68200-1.2YML-TR
Comments
    MIC68200-1.2YML-TR Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case10-VFDFN Exposed Pad, 10-MLF®
    Control FeaturesEnable, Power On Reset
    Current - Output1A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.4V @ 1A
    Current - Supply (Max)80 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package10-MLF® (3x3)
    Current - Quiescent (Iq)15 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.2V or Tracking