NCP1086D2T-033
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP1086D2T-033
NCP1086D2T-033
Part Number
NCP1086D2T-033
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A D2PAK-3
Data sheet
NCP1086D2T-033.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP1086D2T-033
Comments
    NCP1086D2T-033 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 70°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V