NCP1086D2T-33R4
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP1086D2T-33R4
NCP1086D2T-33R4
Part Number
NCP1086D2T-33R4
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A D2PAK-3
Data sheet
NCP1086D2T-33R4.pdf
Delivery Services
NCP1086D2T-33R4
Comments
    NCP1086D2T-33R4 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR80dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
    Control Features-
    Current - Output1.5A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 70°C
    Voltage - Input (Max)7V
    Voltage Dropout (Max)1.4V @ 1.5A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageD2PAK-3
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V