NCP1117DT18T5
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP1117DT18T5
NCP1117DT18T5
Part Number
NCP1117DT18T5
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A DPAK
Data sheet
NCP1117DT18T5.pdf
Delivery Services
NCP1117DT18T5
Comments
    NCP1117DT18T5 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 800mA
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V