NCP1117DT20
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP1117DT20
NCP1117DT20
Part Number
NCP1117DT20
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 2V 1A DPAK
Data sheet
NCP1117DT20.pdf
Delivery Services
NCP1117DT20
Comments
    NCP1117DT20 Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 800mA
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2V