NCP1117DT285
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP1117DT285
NCP1117DT285
Part Number
NCP1117DT285
Description
IC REG LINEAR 2.85V 1A DPAK
Data sheet
NCP1117DT285.pdf
Delivery Services
NCP1117DT285
Comments
    NCP1117DT285 Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR68dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V