NCP1117DT33
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP1117DT33
NCP1117DT33
Part Number
NCP1117DT33
Manufacturer
Rochester Electronics, LLC
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A DPAK
Data sheet
NCP1117DT33.pdf
Delivery Services
NCP1117DT33
Comments
    NCP1117DT33 Specifications
    PackageTube,Tube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR64dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V