NCP1117DT33G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP1117DT33G
NCP1117DT33G
Part Number
NCP1117DT33G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A DPAK
Data sheet
NCP1117DT33G.pdf
Delivery Services
NCP1117DT33G
Comments
    NCP1117DT33G Specifications
    PackageTube
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR64dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V