NCP1117DT33RK
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP1117DT33RK
NCP1117DT33RK
Part Number
NCP1117DT33RK
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A DPAK
Data sheet
NCP1117DT33RK.pdf
Delivery Services
NCP1117DT33RK
Comments
    NCP1117DT33RK Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR64dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V