NCP1117ST20T3G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP1117ST20T3G
NCP1117ST20T3G
Part Number
NCP1117ST20T3G
Description
IC REG LINEAR 2V 1A SOT223
Data sheet
NCP1117ST20T3G.pdf
Delivery Services
NCP1117ST20T3G
Comments
    NCP1117ST20T3G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
    Control Features-
    Current - Output1A
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature0°C ~ 125°C
    Voltage - Input (Max)20V
    Voltage Dropout (Max)1.2V @ 800mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223
    Current - Quiescent (Iq)10 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2V