NCP114AMX115TCG
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP114AMX115TCG
NCP114AMX115TCG
Part Number
NCP114AMX115TCG
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.15V 300MA 4UDFN
Data sheet
NCP114AMX115TCG.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP114AMX115TCG
Comments
    NCP114AMX115TCG Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-UDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-UDFN (1.0x1.0)
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.15V