NCP114AMX135TCG
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP114AMX135TCG
NCP114AMX135TCG
Part Number
NCP114AMX135TCG
Description
IC REG LINEAR 1.35V 300MA 4UDFN
Data sheet
NCP114AMX135TCG.pdf
Delivery Services
NCP114AMX135TCG
Comments
    NCP114AMX135TCG Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.35V