NCP114BMX300TCG
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP114BMX300TCG
NCP114BMX300TCG
Part Number
NCP114BMX300TCG
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA 4UDFN
Data sheet
NCP114BMX300TCG.pdf
Delivery Services
NCP114BMX300TCG
Comments
    NCP114BMX300TCG Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.22V @ 300mA
    Current - Quiescent (Iq)95 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)3V