NCP136AFCT105T2G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP136AFCT105T2G
NCP136AFCT105T2G
Part Number
NCP136AFCT105T2G
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.05V 700MA 6WLCSP
Data sheet
NCP136AFCT105T2G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP136AFCT105T2G
Comments
    NCP136AFCT105T2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-XFBGA, WLCSP
    Control FeaturesEnable
    Current - Output700mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)0.06V @ 700mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WLCSP (1.4x0.8)
    Current - Quiescent (Iq)110 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.05V