NCP139AFCT105T2G
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP139AFCT105T2G
NCP139AFCT105T2G
Part Number
NCP139AFCT105T2G
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 1.05V 1A 6WLCSP
Data sheet
NCP139AFCT105T2G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP139AFCT105T2G
Comments
    NCP139AFCT105T2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR85dB ~ 70dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-XFBGA, WLCSP
    Control FeaturesEnable
    Current - Output1A
    Protection FeaturesUnder Voltage Lockout (UVLO)
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)1.5V @ 1A
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-WLCSP (1.2x0.8)
    Current - Quiescent (Iq)50 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.05V