NCP170BMX285TCG
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP170BMX285TCG
NCP170BMX285TCG
Part Number
NCP170BMX285TCG
Manufacturer
onsemi
Description
IC REG LINEAR 2.85V 150MA 4XDFN
Data sheet
NCP170BMX285TCG.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
NCP170BMX285TCG
Comments
    NCP170BMX285TCG Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case4-XDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TJ)
    Voltage - Input (Max)5.5V
    Voltage Dropout (Max)-
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package4-XDFN (1x1)
    Current - Quiescent (Iq)900 nA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V