NCP2860DM277R2
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP2860DM277R2
NCP2860DM277R2
Part Number
NCP2860DM277R2
Description
IC REG LINEAR 2.77V 300MA MICRO8
Data sheet
NCP2860DM277R2.pdf
Delivery Services
NCP2860DM277R2
Comments
    NCP2860DM277R2 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable, Fault Output
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Temperature, Short Circuit, Soft Start
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-25°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.25V @ 300mA
    Current - Supply (Max)-
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-MSOP
    Current - Quiescent (Iq)700 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.77V