NCP500SN18T1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP500SN18T1
NCP500SN18T1
Part Number
NCP500SN18T1
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5TSOP
Data sheet
NCP500SN18T1.pdf
Delivery Services
NCP500SN18T1
Comments
    NCP500SN18T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.35V @ 150mA
    Current - Supply (Max)300 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-TSOP
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.8V