NCP500SQL25T1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP500SQL25T1
NCP500SQL25T1
Part Number
NCP500SQL25T1
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 6DFN
Data sheet
NCP500SQL25T1.pdf
Delivery Services
NCP500SQL25T1
Comments
    NCP500SQL25T1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR62dB (1kHz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-VDFN Exposed Pad
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.27V @ 150mA
    Current - Supply (Max)300 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package6-DFN (2x2.2)
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V