NCP511SN28T1
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP511SN28T1
NCP511SN28T1
Part Number
NCP511SN28T1
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA 5TSOP
Data sheet
NCP511SN28T1.pdf
Delivery Services
NCP511SN28T1
Comments
    NCP511SN28T1 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR50dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)6V
    Voltage Dropout (Max)0.2V @ 100mA
    Current - Quiescent (Iq)40 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V