NCP5501DT15RKG
Home > All Products > Integrated Circuits (ICs) > PMIC - Voltage Regulators - Linear
NCP5501DT15RKG
NCP5501DT15RKG
Part Number
NCP5501DT15RKG
Description
IC REG LINEAR 1.5V 500MA DPAK
Data sheet
NCP5501DT15RKG.pdf
Delivery Services
NCP5501DT15RKG
Comments
    NCP5501DT15RKG Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature, Reverse Polarity
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)1.073V @ 500mA
    Current - Supply (Max)20 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageDPAK
    Current - Quiescent (Iq)500 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.5V